Jak na masáž chodidel? Klíč k uvolnění a relaxaci celého těla

Masáž chodidel je starověká technika péče o tělo, která má mnoho výhod pro celkové zdraví a pohodu. Tato terapeutická metoda není jenom o zlepšení krevního oběhu v nohou, ale také o uvolnění napětí, zmírnění bolesti a podpoře celkového blahobytu. V tomto článku se podíváme na způsoby, jak správně provádět masáž chodidel, jaké jsou její výhody a na co si dávat pozor.

 

Je důležité věnovat péči chodidlům, protože nám celý den slouží jako základna naší stability a pohybu, a zaslouží si tak zvláštní pozornost a péči, abychom udrželi jejich zdraví a pohodu. Správná péče o chodidla zahrnuje nejen důkladnou hygienu a výběr vhodné obuvi, ale také pravidelnou masáž a reflexní terapii, která podporuje zdraví chodidel a celkové pohodlí těla.

 

Výhody masáže chodidel

Masáž nohou není jen luxusním zážitkem, ale důležitou součástí celkové péče o nohy, která přináší uvolnění nohou a celého těla, zlepšení krevního oběhu a obnovení vitality. 

 

Masáž chodidel má široké spektrum pozitivních účinků na tělo i mysl. Mezi hlavní výhody patří:

 • Uvolnění napětí a stresu: Chodidla obsahují mnoho nervových zakončení, která jsou propojena s různými částmi těla. Masírování chodidel může stimulovat tyto body a uvolnit napětí v celém těle.
 • Relaxace celého těla: Masáž nohou není jenom o uvolnění napětí v dolních končetinách, ale má také pozitivní vliv na celkové zdraví a pohodu. 
 • Zlepšení krevního oběhu: Masáž podporuje krevní oběh, což může pomoci snížit otoky a bolest v nohou a dolních končetinách.
 • Podpora spánku: Masáž chodidel může napomoci uvolnění mysli a těla, což může vést k lepšímu spánku a odpočinku.
 • Stimulace orgánů: Existují tzv. reflexní body na chodidlech, které jsou spojeny s různými orgány v těle. Masáž těchto bodů může pomoci stimulovat fungování těchto orgánů a celkově podpořit zdraví.

Techniky masáže chodidel

Při provádění masáže chodidel je důležité používat správné techniky pro dosažení maximálního účinku a minimalizaci možných zranění. Zde je několik základních technik, které jsou obecně doporučovány:

 • Krouživé pohyby: Začněte lehkými krouživými pohyby na chodidlech pomocí palců. Postupně zvyšujte tlak podle preference, do doby, kdy je vám to příjemné.
 • Tlakové body: Najděte tlakové body na chodidlech, které odpovídají různým částem těla a orgánů, a aplikujte mírný tlak pomocí palce.
 • Roztahování: Jemně roztahujte prsty a nohy, abyste uvolnili napětí v kloubech a svalech.

Na co si dát pozor při masáži chodidel?

Při provádění masáže chodidel je důležité mít na paměti několik bezpečnostních opatření:

 • Neprovádějte masáž na zraněné nebo jinak poškozené kůži: Masáž by se neměla provádět na místech s otevřenými ranami nebo infikovanou kůží, aby se zabránilo šíření infekcí.
 • Respektujte pocity masírovaného: Poslouchejte zpětnou vazbu sebe nebo masírovaného a upravujte tlak a techniky podle potřeb a pohodlí.
 • Opatrnost u těhotných žen: U těhotných žen je třeba být opatrnější s tlakem a technikami masáže, zejména v oblasti kotníků a lýtek.

Jak provádět masáž chodidel?

Zde je jednoduchý postup, jak provést masáž chodidel:

 • Připravte si teplou vodu s příjemným aroma olejíčkem nebo solí a ponořte nohy na několik minut do vodní lázně. To pomůže uvolnit svaly a zmírnit napětí.
 • Začněte jemnými krouživými pohyby na chodidlech pomocí palců, postupně zvyšujte tlak podle potřeby.
 • Aplikujte tlak na různé tlakové body na chodidlech pomocí palců nebo palce a masírujte je jemnými krouživými pohyby.
 • Teď přesuňte pozornost k prstům. Masírujte každý zvlášť, začněte s nejmenším a pokračujte až k palci. Důkladně je promněte, protáhněte, projíždějte mezi nimi, a na závěr je jemně stiskněte na konci (s druhou rukou držte nehty) - nejlepší je použít palce a ukazováček. Držte je krátce, jen pár vteřin.
 • Masáž můžete ukončit jemnými pohyby a dejte čas masírovanému na relaxaci a odpočinek.
Hloubková masáž chodidel

Nebojte se aplikovat intenzivnější tlak během masáže. Pevně uchopte nohu za patu. Druhou rukou používejte pěst a pokládejte ji na chodidlo, podobně jako byste hnětli těsto. Proveďte krouživé pohyby pěstí po celé délce chodidla. Tento tlak umožní proniknutí léčivých účinků masáže do hloubky chodidla. Buďte však opatrní, aby tlak byl rovnoměrný, a vyvarujte se silnému bušení pěstí do chodidla.

Pomůcky k masáži chodidel

Pomůcky k masáži chodidel mohou zahrnovat různé nástroje a vybavení, které pomáhají uvolnit napětí, stimulovat cirkulaci krve a zlepšit celkový stav nohou.

 

Masážní válce: Masážní válce jsou válcovité nástroje často vyrobené z pěny nebo dřeva, které umožňují válcování chodidel pro uvolnění svalového napětí a stimulaci tkání. Říká se jim také chodidlové rollery.

 

Masážní míče: Tyto míče mají různé velikosti a různou sílu tvrdosti a používají se k cílené masáži různých oblastí chodidel. Například tenisový míček lze také použít k cílené masáži podrážky.

 

Masážní rohože nebo balanční podložky: Masážní rohože jsou často vyrobené z plastu nebo dřeva a mají různě tvarované výčnělky a drážky, které stimulují body na chodidlech při chůzi nebo stání na rohoži.

 

Elektrické masážní přístroje: Existují různé elektrické masážní přístroje určené speciálně pro masáž chodidel, které používají vibrace, teplé nebo studené terapie nebo kombinaci různých technik k uvolnění svalů a zmírnění bolesti.

 

Masážní krémy a oleje: Použití speciálních masážních krémů nebo olejů může zlepšit klouzavost a snížit tření během masáže, což pomáhá uvolňovat svaly a zlepšovat hydrataci pokožky, která je také nesmírně důležitá.

 

Masážní lázně: Masážní lázně jsou vybaveny vibračními nebo bublinkovými mechanismy, které poskytují příjemnou masáž chodidel pomocí teplé vody a bublin.

 

Tyto pomůcky lze použít samostatně nebo v kombinaci s masáží, v závislosti na preferencích a potřebách každého jednotlivce. Při výběru pomůcky je důležité vzít v úvahu individuální pohodlí a možné zdravotní omezení.

 

TIP: Kneippův chodník spojuje prvky přírodní terapie s pohybem a masáží, a nabízí tak uživatelům celkový benefit pro jejich fyzické a duševní zdraví.

Reflexní body na chodidlech

Masáž nohou se zaměřením na reflexní body na chodidlech může být účinnou metodou pro podporu celkového zdraví a relaxaci. Tato terapie má své kořeny v dávných civilizacích, jako byly Egypt nebo Čína, ale moderní koncept zónové terapie, jak ho známe dnes, byl představen a rozvinut až ve 20. století. Americký fyzioterapeut William H. Fitzgerald a následně Eunice Ingram výrazně přispěli k rozvoji této metody, která dnes nese název reflexologie.

 

Reflexní terapie je fascinující metodou, která se opírá o přesvědčení, že na našich nohách a rukou existují určité body spojené s orgány a částmi těla prostřednictvím energetických kanálů. Reflexologové pracují s těmito body, aby odstranili energetické blokády a podpořili celkové zdraví.

 

Reflexní terapie nabízí širokou škálu reflexních ploch, které odpovídají různým částem těla:

 

Hlava a krk: Reflexní body pro hlavu a krk se nachází v oblasti prstů na horní části chodidla.

Srdce a plíce: Reflexní body pro srdce a plíce se nachází v oblasti mezi druhým a třetím prstem na horní části chodidla.

Žaludek a střeva: Reflexní body pro žaludek a střeva jsou umístěny v oblasti mezi třetím prstem a patou na horní části chodidla.

Ledviny: Reflexní body pro ledviny se nacházejí na vnitřní straně chodidla, poblíž střední části.

Játra: Reflexní body pro játra se nacházejí v oblasti na vnější straně chodidla, blízko paty.

 

Toto jsou jen některé z mnoha reflexních bodů na chodidlech a jejich korespondujících orgánů. Při provádění reflexní terapie je důležité zvážit celkovou anatomii chodidla.


Zdroj: medicalnewstoday.com