Jak vybrat obuv na široká chodidla? Kompletní rádce

Pokud vaše noha neodpovídá velikosti řadového nositele, nemusíte se trápit se složitým výběrem dostačující boty v kamenném obchodě. Objednejte si u nás botu speciálně navrženou pro zákazníka se širší nohou.

Jak se měří délka nohy?

Při posuzování velikosti nohy se v našich končinách řídíme tzv. “francouzským číslováním” (označeno zkratkou EU). Délku nohy můžeme měřit jednoduše tak, že se postavíme patami těsně ke zdi, rozložíme váhu na celou nohu mezi třemi body chodidla (pata, kloub palce a kloub malíku), poté zaznačíme na podlaze místo nad špičkou palce a změříme vzdálenost ode zdi po označené místo. K tomu nám dobře poslouží krejčovský metr, na druhou stranu je možné stejně rozloženou nohu obkreslit na papír a změřit vzdálenost mezi patou a špičkou pravítkem. Dané rozměry srovnáme s tabulkou velikostí.

Jaký nadměrek je potřeba připočítat?

Nezapomeňte přičíst nadměrek, aby se vám v botě dobře pohybovalo. U dospělého člověka je nadměrek asi 0,5 cm. U dětí může být nadměrek i 1 až 1,5 cm; ideální nadměrek je jedno číslo (7 mm), ale u dětí, kterým rostou nohy rychleji, je nutné kupovat boty i víckrát za sezónu. U zimní obuvi je nadměrek i 1,5 cm, protože se počítá s použitím silnější ponožky. U sandálů není nadměrek nutný.

ARNO Obuv
Modré dívčí polobotky Wojtylko 3BA1019
 

Výpočet šířky chodidla

Krejčovským metrem změřte obvod chodidla v oblasti prstních kloubů, a to v milimetrech. Tuto hodnotu vydělte 7 a odečtěte číslo boty v metrické soustavě. Vyjde vám číslo, jehož jednotky srovnáte s tabulkou. Například noha s obvodem 229 mm o velikosti 38 (v metrickém čísle 25) bude mít vzorec takový: 229/7 - 25 = 7,7. Číslo 7 odpovídá standardní šíři chodidla G.

i= OPK/7 - Vč

i = číslo obvodové skupiny, které najdete v tabulce
OPK = Obvod prstních kloubů. Ten změříte například pomocí krejčovského metru
= velikost obuvi v metrické soustavě

Přepočet metrických a francouzských čísel zvládnete snadno díky naší tabulce velikostí.

E 5 velmi úzká šířka nohy
F 6 úzká, štíhlá noha
G 7 standardní šíře, nejvíce používaná středoevropská šíře obuvi
H 8 širší typ obuvi, zejména u zimní obuvi
I 9 širší typ, který se využívá hlavně u pracovní a lovecké obuvi
CH 13 široký typ používaný u pracovní obuvi
K 10 nejširší typ používaný u pracovní obuvi
EE 11 tzv. americké kopyto

 

Jak označujeme šířku nohy?

Označením velikosti šířky nohy se v kamenných obchodech většina lidí nezabývá, ale výrobci jej skutečně používají. Šířka nohy se většinou značí písmeny E - H. Průměrná šířka nohy odpovídající její délce je označena písmenem G. Osoby, jejichž chodidla jsou útlá, se mohou poohlížet po botách s užšími hodnotami (E a F). Máme-li se soustředit na nositele obuvi s širokou nohou, měli bychom vybírat obuv s označením G½, H či H1/2. Nejširší boty, které jsou na trhu, bývají označovány jako K. Pokud vám nebude vyhovovat bota s šíří K, můžete si zvolit obuv, jejíž svršek je zavinovací a bota se zapíná na suchý zip. V určitých případech, kdy vám nevyhovuje nabídka žádné značky, je nutné nechat si boty ušít na zakázku.

Boty pro široké nohy nabízí například značky Jana (dámská obuv o šířkách G a H), Axel (dámská obuv G, G½ a H), Dr. Orto (dámská i pánská zdravotní ortopedická obuv o šířkách G a H), Medi Line  zdravotní obuv s podporou klenby, zejména letní pantofle a domácí obuv) a Piccadilly (společenská dámská obuv s parametry vhodnými pro vegany).

Zdravotní obuv
Pánské zdravotní papuče s filcem ARNO 191007

 

Které materiály jsou vhodné?

Širokým nohám nejvíce vyhovují pružné materiály, které se dokážou přizpůsobit každému tvaru nohy. Nejpoddajnějším materiálem pro výrobu obuvi je přírodní kůže. Kožené boty mají skvělou vlastnost, že se během nošení roztáhnou. Proto se nemusíte strachovat, pokud kůže přes nohu mírně táhne, protože se kůže během nošení povolí a časem ochodí. Roztažení kůže se dá pomoci mírným navlhčením materiálu, ideálně lokálně, v místě, kde materiál táhne. K roztažení boty můžete použít speciální napínáky obuvi, které se vloží do boty a roztáhnou materiál do požadovaného stavu.

Proč vybrat obuv se stretchovým materiálem?

Stretchové materiály jsou pružné po celou dobu nošení. Nemusíme čekat, až se materiál povolí, můžeme ihned vybírat botu, jejíž kvality se nezmění. Materiál pruží hlavně na kloubech, kde se noha ohýbá a tím pádem je chůze v botě pohodlnější. Stretch je však dražší než kůže. Do jisté míry mohou posloužit boty se svršky z textilií, protože textil se dokáže taky lehce roztáhnout.

Nejméně vhodné jsou boty ze syntetických materiálů (včetně umělé kůže), tyto materiály se neroztahují, nýbrž praskají, a proto jejich volbu pro široké nohy nedoporučujeme. 

Stále si nevíte rady s výběrem obuvi? Nastudujte si našeho nákupního rádce nebo se neváhejte nás oslovit se svými otázkami ohledně materiálů i velikostí.

Dámské lodičky Jana šíře H
Dámské lodičky šíře H JANA 8-22461-22