Jak pečovat o kožené boty?

Koupit si kvalitní kožené boty je investice, nikoliv běžný nákup. V porovnání s levnějšími a méně kvalitním obutím mají kožené boty daleko delší životnost i stálý vzhled, navíc díky tomu, že pravá kůže je různorodá svým vzorem, rýhami a vším dalším, budete mít doma skutečně originální kousek. Abyste však dokázali těžit z benefitů, které kožené obutí přináší, musíte se o ně řádně starat. 

Kůže jako živý materiál

Je důležité si uvědomit, že pravá kůže je (podobně jako dřevo) živým materiálem a vlivem vnějších vlivů se různě rozpíná, roztahuje, mění svůj tvar. Takzvaný „dýchá”, což se může na vzhledu obutí podepsat. Údržba je proto klíčová i proto, že se zachovává její hezký vzhled, boty nepraskají ani se nečelí jinému podobnému poškození. 

Než koupíte kožené boty

Samotná péče již začíná výběrem správné obuvi. Pakliže si zvolíte nevhodné obutí (například špatnou velikost) nebo se budete k botám před prvním obutím chovat nesprávně, na jejich stavu se to negativně podepíše. 

Zejména dodržuje následující pravidla:

  • Vždycky si pořizujte správnou velikost. Je nutné si vyzkoušet obě boty, a to ideálně v odpoledních hodinách, kdy jsou naše nohy lehce oteklé z celého denního chození. 

  • Než si poprvé nazujete boty, dobře si rozvažte tkaničky. V nejlepším případě používejte nazouvací lžíci, díky čemuž se vyhnete přílišnému roztažení boty. 

  • Nikdy boty neomývejte vodou. Můžete tím minimalizovat jejich pružnost, poškodit lepené spoje nebo šité stehy, také může dojít k jejich roztažení a následnému popraskání. 

Co druh kůže, to jiný způsob čištění

Než se pustíte do prvního čištění, respektive obecné údržby obutí, musíte vědět, s jakým druhem kůže máte tu čest. Existuje totiž hned několik druhů, a to hladká kůže lakovaná kůže nebo takzvaná broušená kůže. 

Hladká kůže a způsob údržby

V případě, že si domů přinesete boty z hladké kůže, prvním krokem je takzvaná impregnace, která je takovou ochranou materiálu. Pokud budou boty špinavé, vezměte do rukou kartáček nebo vlhčený měkký hadřík, kterým kůži očistěte. Boty poté musíte správně vysušit a následně vyleštit, a to například za pomocí krému na boty. 

Lakovaná kůže a způsob údržby

Co se týče lakovaného obutí z kůže, i zde je nutná impregnace. Čištění se však trochu liší – sáhnout můžete jen po suchém čistém hadříku. Žádný kartáček nebo nic podobného, co by mohlo poškrábat lesklý povrch boty. 

Broušená kůže a způsob údržby

Dalším druhem je takzvaná broušená kůže (např. boty z nubuku), která se udržuje pomocí pryžového nebo silikonového kartáče. Povrch zdrsňuje čili zanechá původní vzhled po očištění nečistot. Na tento typ kůže se nepoužívají žádné krémy nebo pasty, které by výsledný design spíše poškodili.

Jak kožené boty roztáhnout

Přinesli jste si domů nový pár kožených bot a zjistili jste, že je musíte roztáhnout? Přijdou vám poněkud malé, ale nic, co by nespravilo pár milimetrů navíc? K tomuto kroku se používají speciální kopyta, která disponují šrouby. S jejich pomocí boty roztáhnete velmi snadno. Stačí najít jen takové, které věrně kopíruje tvar boty, a vložit ho do nich. Je to ideální způsob, jak roztáhnout boty nasucho. Připravte se však na to, že celá metoda roztahování chvíli trvá, než dojde ke kýženému efektu. Trpělivost tedy i v tomto případě růže přináší.

Jak kožené boty rozchodit

Kožené boty samy o sobě jsou poměrně úzké a stísněné po prvním obutí. Sám materiál je totiž velmi tvrdý, je však připraven se vaší noze dokonale přizpůsobit. Proto se snažte rozchodit kožené boty například pomocí páru ponožek (uvidíte, kolik ponožek se do bot vejde). Nebo můžete botu nazout a fénem ohřívat místa, která vás tlačí, a to za mírného pohybu nohy v ní.