Jak vybrat obuv podle příležitosti?

Obuv patří neodvratitelně k našim každodenním outfitům. Zatímco někdo sází na jejich design, jiný preferuje maximální pohodlí. Při výběru této nezbytnosti by však neměl hrát roli vzhled (tedy aspoň ne tolik), nýbrž příležitost, na kterou si boty chcete vzít. Máte v plánu si je obout do divadla, do práce, nebo jen tak na doma? Co situace, to trochu jiné požadavky na naše boty.

Jak vybrat obuv do práce

Největším oříškem bývá výběr obuvi do práce. Ta musí splňovat jistá pravidla týkající se bezpečnosti, na druhou stranu musí být vysoce komfortní, jinak byste v nich práci nevydrželi stát či chodit celý den. Samozřejmě se výběr obuvi bude odrážet od toho, jakou náplň v práci odvádíte. Stojíte, nebo se musíte neustále pohybovat z místa na místo?

Když stojíte na jednom místě

Pracujete u strojů nebo vykonáváte podobnou profesi, při které prakticky neustále stojíte? Nevyžadujete žádné boty, které by tlumily otřesy. Spíše vás budou zajímat takové modely, které budou mít kvalitní podrážku zajišťující, že nebudete cítit každou nerovnost povrchu. Takové podrážky jsou většinou velmi pružné, měkké a postarají se o pohodlí po dlouhé hodiny. 

Když se v práci nezastavíte

Pakliže se neustále přemísťujete z místa na místo, hledáte spíše obuv typu tenisek, ideálně vyrobených ze síťky, jež propouští vzduch a zabraňuje nadměrnému pocení chodidel. Zároveň by tato obuv měla být lehká, další zátěž by vám mohla rapidně ztížit vykonávání práce.

Jak vybrat obuv do divadla

Práce je tedy jasná, ale co dělat, když se chystáme na společenskou událost, jakou je například divadelní představení? I když v posledních letech prošel dress code týkající se oblečení do obdobných institucí změnami, stále platí, že formalita se sluší. A to včetně obuvi. 

Zatímco dámy se nemají ostýchat obuvi na podpatku, která jim opticky prodlouží nohy a outfit posune po stránce elegance na vyšší úroveň (ať už bude na sobě bude mít žena úzké kalhoty, trenčkot nebo jednoduché šaty), pánové nazouvají starou známou formální klasiku, kterou jsou polobotky. Vyměnit je případně mohou za dnes velmi stylové mokasíny, jež se hezky hodí i k elegantním kalhotám ke kotníkům

Jak vybrat obuv na sport

Co se týče sportovních aktivit, každá vyžaduje boty trochu jiné. Zatímco běžecké musí jít ruku v ruce s povrchem terénu, po kterém obvykle běžíte, fotbalové kopačky musí splnit zase zcela jiné požadavky. V každém případě je klíčové znát svou nohu a svou velikost. Pokud si nejsme vědomí základních informací týkajících se našich nohou, výběr správné obuvi na sport bude velmi náročný a zdlouhavý. 

Nohu je v nejlepší případě dobré změřit. Nejsou velikosti jako velikosti a s přesnými centimetry v hlavě budete zas o kousek chytřejší. Nespoléhejte se ani na to, že se obuv během používání roztáhne. Nestává se to vždycky, tak ať se brzy pro nevracíte do obchodu pro boty nové.

Jak vybrat obuv na doma

Boty na doma jsou kategorií sama o sobě. A velmi se odráží od osobních preferencí každého jednotlivce. Spadá sem výběr klasických pantoflí, ale také zdravotní obuvi, kterou budete nazouvat při zahradních pracích. 

Proto se i v tomto případě držte hlavně obecných zásad, které vám pomohou vybrat si dobře padnoucí a kvalitní domácí obuv. Mezi pravidla tedy patří:

  • Znejte svou velikost (a ideálně si nohu také změřte).

  • Nespoléhejte se na roztažení, hledejte dobře padnoucí model. 

  • Hledejte kvalitní a odolný materiál. 

  • V případě domácí obuvi se vyhněte podpatku (drobné vyvýšení však není na škodu, zejména pokud vás trápí ploché nohy nebo obdobný problém).

Jak vybrat boty do vody

V době letních dovolených se řada lidí ptá na jedno, a sice jak vybrat boty do vody. Mluvíme o nepostradatelnosti hlavně v případě, že se chcete pohybovat na kamenitých plážích. Jelikož mluvíme o specifické kategorii obutí, jsou zde také specifické požadavky, na které při koupi bot myslet.

V první řadě by takové boty měly mít protiskluzovou podrážku zajišťující bezpečnost. Uvnitř by se měla nacházet kvalitní a pevná stélka. Klíčový je sám o sobě i materiál, jenž by se neměl tak snadno promočit.