Jak prát a čistit boty, aby vám vydržely krásné mnoho let

Máte doma bílé tenisky, kožené kozačky nebo semišové polobotky a nejste si jisti, jak z nich odstranit skvrny? Poradíme vám.

Ruční čištění bot je největší jistota

Chcete mít jistotu, že vašim botám čištění neublíží? Zbavte je skvrn ručně. Na drobné nečistoty použijte navlhčený hadřík a trochu mýdla. Boty opatrně umyjte a nechte vyschnout na suchém a teplém místě.

Čištění bot podle jejich materiálu

Látkové boty a tenisky snesou občasné praní v pračce. Vždy se ale řiďte symboly praní na cedulce obuvi. Poradí vám, na kolik stupňů boty prát a doporučí vhodný prací prostředek. Semišové a kožené boty by ale takový způsob čištění nepotěšil. Jak z bot odstraníte skvrny, aniž byste je nenávratně zničili?

Látkové boty

Aby byly tenisky opravdu zářivě bílé, vyperte je v pračce na 40 °C a na nižší počet otáček. Před praním můžete bílé tenisky vyčistit jedlou sodou. Na barevné tenisky použijte jemné mýdlo nebo jar.

TIP: ​​Jak vyčistit bílé tenisky, aby byly opět jako nové

Pánské nadměrné tenisky New Balance

Semišové boty

Semišové boty jsou velmi náchylné na skvrny a vyžadují odbornou péči. Čistěte je jen speciálním přípravkem na semiš a jemným hadříkem. Nikdy je neperte. Zničily by se.

Kožené boty

Ani kožené boty nikdy nedávejte do pračky. Nejdříve je vyčistěte mokrým hadříkem. Tím odstraníte největší nečistoty. Poté použijte speciální přípravky na kůži a nakonec boty naimpregnujte.

Jak vyčistit podrážku

Také podrážka si zaslouží dostatečnou péči. Vydrhněte ji od nečistot, bahna a kamínků pomocí hrubého kartáče a vody s jarem. Na bílou podrážku zkuste použít zubní kartáček a bělící zubní pastu.

Jak vyčistit tkaničky a vložky do bot

Tkaničky můžete v klidu prát v pračce. Nejdříve je ale svažte k sobě a volte šetrnější program. Informace o programech naleznete v tomto srovnání praček. Neproklouznou tak drobnými dírkami v bubnu. Vložky do bot vyperte ručně v teplé vodě s pracím práškem. Nechte je vysušit na slunci nebo u topení. Krásně proschnou. Pokud vložky do bot zapáchají, vložte je do sáčku s vodu a jedlou sodou. Nechte je uvnitř alespoň jeden den, nepříjemný zápach hned zmizí. Uvidíte.

Může vás zajímat: Jak vyčistit boty zevnitř? Budou jako nové

Jak sušit boty

Boty nesušte v sušičce ani přímo na topení. Nechte je proschnout na vzduchu. V teplých dnech je dejte na sluníčko. V zimě je položte pod radiátory. Boty by tam měly vyschnout během jednoho dne nebo přes noc.