Bolest nohou při stání: Co zaručeně pomůže?

Stojíte celý den v práci a večer už máte pocit, že nohy „neunesou“ ani vaše ponožky? Nejste sami. Bolest nohou při dlouhém stání je častým problémem lidí, kteří pracují jako prodavači, kuchaři, zdravotníci, pracovníci ve výrobě nebo kadeřníci. Naštěstí existuje několik jednoduchých i dlouhodobých řešení, která mohou bolest zmírnit nebo jí dokonce předejít.

Proč vlastně nohy bolí při stání?

Bolest nohou způsobená dlouhým stáním patří k velmi rozšířeným potížím, zvlášť u lidí, kteří pracují ve stoje. Dlouhé stání klade na tělo vysoké nároky, i když se na první pohled může zdát, že jde o „nečinnost“. Ve skutečnosti musí svaly dolních končetin neustále pracovat, aby udržely tělo ve vzpřímené poloze. Jsou pod stálým napětím, které zpomaluje krevní oběh, a tím dochází ke zhoršenému okysličování tkání, hromadění tekutin v nohách a vzniku otoků nohou. Výsledkem je přetížení svalů, vazů i kloubů.

Nejčastěji bolí chodidla, hlavně oblast paty a klenby, která se vlivem zátěže může postupně propadat. Lýtka bývají těžká a unavená, pálí a tíhnou, kolena a kyčle zase trpí kvůli přetížení kloubů a nevhodnému držení těla. 

Pokud člověk pracuje na tvrdé podlaze bez možnosti pohybu, mohou se přidat i bolesti beder. Tento typ bolesti se často zhoršuje v průběhu dne, vrcholí večer po sundání bot a někdy přetrvává i další den.

Když za bolestí stojí dlouhodobé přetěžování

Jednou z nejčastějších, a přitom často přehlížených příčin bolesti nohou, je jejich dlouhodobé přetěžování. Krátkodobá bolest například po náročné túře, dlouhé směně nebo fyzicky náročné aktivitě je přirozenou reakcí těla na zvýšenou zátěž – svaly a klouby si jednoduše potřebují odpočinout a po regeneraci se vše vrátí do normálu.

Jiná situace ale nastává, když nohy přetěžujeme opakovaně, dlouhodobě a bez potřebného odpočinku. Takový nápor může vést ke zhoršování bolesti a vzniku získaných vad a deformací nohou, které způsobují další obtíže. Typickým příkladem jsou ploché nohy, patní ostruhy nebo vbočený palec (tzv. halux). Tyto potíže vznikají často právě kvůli dlouhodobému stání na nevhodném povrchu nebo špatné obuvi.

Co pomáhá proti bolesti nohou při stání?

1. Základem je kvalitní obuv

Kvalitní a skvěle padnoucí dámská zdravotní obuv, ale i pánská zdravotní obuv je úplně první krok. Měla by být pohodlná, pevná, s dostatečným prostorem pro prsty a lehce zvýšenou patou. Ideální výška podpatku je mezi 2 až 4 centimetry – úplně ploché boty nejsou vhodné.

Vyhýbejte se obuvi s tvrdou nebo tenkou podrážkou bez opory. Výborně fungují zdravotní pracovní boty, sportovní modely s odpruženou podrážkou nebo ortopedické vložky – ideálně na míru, případně gelové pro větší komfort.

TIP: Boty by měly být vždy dobře rozchozené a měly by noze skutečně sedět.

2. Střídejte polohy a zařaďte malé přestávky

I malý pohyb během směny může udělat velký rozdíl. Každou půlhodinu nebo hodinu se pokuste trochu projít, změnit postoj, přešlápnout si, stát chvíli na jedné a pak na druhé noze.

Pokud máte možnost, na chvilku si sedněte nebo se alespoň opřete. Důležité je nenechat svaly v napětí příliš dlouho bez změny.

3. Měkká podložka na stání

Pracujete-li na tvrdé podlaze jako je beton nebo dlažba, je skvělým pomocníkem měkká ergonomická podložka proti únavě. Ta tlumí nárazy, snižuje tlak na paty a kolena a pomáhá tělu držet přirozenější postoj. Je to drobná investice, která se vrací každý den.

4. Cvičení po práci

Stačí jen pár minut denně. Po návratu domů věnujte deset minut jednoduchému cvičení: výpony na špičky, převalování z paty na špičku, kroužení kotníky a protažení lýtek. Pomůže i masáž chodidel pomocí tenisového míčku nebo speciálního válečku. Tato krátká rutina výrazně urychlí regeneraci a připraví nohy na další den.

TIP: Vytvořte si doma Kneippův chodník - prospěšnou relaxaci ke zdraví a vitalitě vašich nohou.

5. Kompresní pomůcky a masáže

Kompresní ponožky nebo podkolenky pomáhají zlepšit žilní návrat a snižují otoky. Večer po práci můžete nohy namočit do studené nebo vlažné koupele a následně jemně promasírovat – ideálně chladivým gelem s obsahem mentolu, arniky nebo kaštanu.

6. Zdravotní pomůcky

Pokud bolest přetrvává, objevují se otoky nebo deformace chodidla, určitě neodkládejte návštěvu ortopeda. Ten může odhalit například výrazné plochonoží, patní ostruhu nebo nesprávné postavení nohy a doporučit vložky, rehabilitaci nebo vhodnou léčbu.

7. Změna pracovního prostředí

Tam, kde je to možné, můžete upravit výšku pracovní plochy, abyste nemuseli stát v předklonu nebo se nepřirozeně naklánět. Pokud vaše práce umožňuje střídání činností nebo využití výškově nastavitelné stoličky, určitě tuto možnost využijte.

Popis obrázku 1
Dámské polobotky
Popis obrázku 2
Bílé dámské nazouváky
Popis obrázku 2
Růžové dámské lodičky na klínku

Jak na bolest nohou po celodenním stání v botách?

Po příchodu domů si jako první sundejte boty a dejte nohy do zvýšené polohy, ideálně nad úroveň srdce – třeba na polštář nebo opřením o stěnu. Pomůže také krátká studená sprcha nebo lázeň, která zmírní otoky.

Následuje masáž chodidel – pomocí míčku nebo rukama. Nezapomeňte ani na protažení lýtek a kotníků, čímž předejdete ztuhlosti a zlepšíte cirkulaci. 

Dobrou službu udělá i kvalitní krém nebo chladivý gel. A místo bosých nohou na tvrdé podlaze zvolte doma pohodlné pantofle s měkkou stélkou a mírnou oporou klenby.