Bolesti nohou

Nenechte bolest nohou, aby vám kazila náladu a ztrpčovala život. Přinášíme popis nejčastějších problémů s nohami a chodidly. Zjistěte, jak se jich účinně zbavit a zajistit, aby se už nikdy znovu neobjevily. 

Bolest nohou je závažný problém. Způsobuje nepříjemné pocity a nedovolí nám, abychom se naplno věnovali sobě a svým blízkým. V některých případech nás dokonce varuje před závažnými zdravotními komplikacemi.

V následujícím textu jsme pro vás shromáždili všechny důležité informace o bolestech nohou. Podíváme se společně na to, jak který problém odhalit a o co se vlastně jedná. V další části článku poradíme, co se s tím dá dělat a přidáme i tipy od odborníků.

Jaké bolesti nohou můžete řešit?

Ploché nohy

Ploché nohy podle ortopedů trápí až 80 % populace. Ztěžují chůzi. Navíc často vedou k bolestem zad a kuřím okám.

Jak to řešit?

Ploché nohy u děti jsou běžné a řešíme je kotníkovými botami s pevnou podrážkou a patou, které podpoří zdravý vývoj klenby. U dospívajících a starších je důležité myslet na důkladnou hygienu, cviky a kvalitní obuv. Pokud vás ploché nohy trápí, pomůže ortoped.

Co o tomto problémů říkají odborníci a jak ho rozpoznat včas najdete v našem článku Jak poznat ploché nohy.

Vbočený palec

Vbočený palec neboli hallux valgus je bolestivá deformace prstů nohy, která vzniká změnou osy palce. Ač jde o vadu genetickou, její projevy uspíší nadváha nebo špatná obuv.

Jak to řešit?

Tato bolestivá deformace vyžaduje zdravotnickou obuv, která poskytuje dostatek místa pro prsty a chodidlo v přirozené poloze. Pomohou také ortopedické vložky, případně chůze naboso, dále masáže a koupele nohou. U závažných případů se přistupuje k operaci. Stav konzultujte s odborníkem.

Jak se tento problém projevuje a jak ho poznáte si přečtěte v našem článku Vbočený palec.

Bolest chodidla

Bolest chodidla se objevuje na různých místech. Zatímco někoho bolí při došlapu celé chodidlo, jiným se koncentruje bolest v patě nebo prstech. Tento problém se časem zhoršuje. Začněte ho včas řešit. 

Co stojí za tímto problémem? Špatná obuv, zranění, zánět v kostech, v některých případech dokonce revmatická artritida. Jestli pociťujete také pálení, svědění či necitlivost, máte nejspíš zasažené nervy v dané oblasti.

Jak to řešit?

V případě, že bolest přetrvává, dojděte si k lékaři na vyšetření. Revmatické onemocnění je potřeba diagnostikovat co nejdříve. Pokud jde o důsledek přetěžování nebo zranění, stanoví postup léčby. Často se doporučují masáže a postupná mobilizace. Dejte si pozor na obuv,  i špatně padnoucí boty mohou být příčinou, zejména během sportu.

Přečtěte si další poznatky o bolestech chodidel.

Oteklé nohy

Oteklé nohy neboli edém způsobuje nadbytek tekutin, které zůstávají v postižených tkáních. Kromě nohou otékají chodidla, kotníky, někdy i ruce. S oteklými nohami se potýkají těhotné ženy a lidé s nadváhou. Může jít o důsledek užívání některých léků. Pozor, otokem se ohlašuje také infekce, krevní sraženina, porucha srdce, ledvin nebo jater.

Jak to řešit?

Tento problém většinou odezní sám od sebe. Pokud ne, navštivte lékaře. Může se jednat o reakci těla na závažný problém. Ulevíte si nošením zdravotnické obuvi, která je dostatečně prostorná a neškrtí v postižené oblasti.

Více si přečtěte zde.

Diabetická noha

Syndrom diabetické nohy je komplikace, se kterou se potýkají zejména cukrovkáři. Diabetes ničí nervy a citlivost v končetinách. A jelikož nic necítíme, nedokážeme si ohlídat, zda nedochází k otlakům nebo odřeninám. Někdy se v kůži samovolně objeví prasklinky. A protože diabetes zároveň způsobuje poruchy krevního oběhu, vzniklá zranění se hojí jen těžko. Do rány se může dostat infekce a sněť. Diabetická noha je proto častou příčinou amputací v České republice.

Jak to řešit?

Svůj stav konzultujte s lékařem. Dbejte na důkladnou hygienu a péči o nohy. Nedoporučuje se chodit naboso nebo bez ponožek. Ponožky i boty byste měli nosit neustále, ideálně i když jste uvnitř. Kupte si bezešvé ponožky a speciální silonové punčochy. Zdravotnická obuv poskytne dostatek prostoru pro palce, ochranu a pohodlí. Někdy je potřeba koupit nadrozměrnou obuv. Vyhněte se vinylovým a plastovým botám, nejsou elastické. 

Přečtěte si další informace o diabetické noze.

Patní ostruha

Calcarcalcanei, patní ostruha, ostruha patní kosti. Jedná se o kostní výrůstek na vnitřní straně plochy nohy. Někdy se objevuje na zadní straně patní kosti, tam kde jsou úpony Achillovy šlachy. Projevuje se bolestí paty, vystřelující bolestí do chodidla nebo Achillovky, dále otokem a začervenáním paty. 

Patní ostruha vzniká kvůli ischemickému zánětu v oblasti, který si přivodíme nadměrným zatěžováním vaziv. Vaziva se nestíhají obnovovat. A tak se tělo snaží oblast ochránit tak, že na místě vytvoří kostěný výběžek.

Jak to řešit?

Nepřehánějte to s pohybem. Noste vhodnou obuv, která má dostatek místa pro prsty, pružné podešve a měkkou stélku. Takový komfort nabídne pouze zdravotnická obuv. Je na místě vyhledat lékaře, patní ostruha může vznikat i kvůli revmatickým onemocněním.

Další podrobnosti naleznete v článku, jak zamezit bolestem patní ostruhy.

Ischemická choroba dolních končetin

Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK) znamená špatné prokrvení dolních končetin. ICHDK způsobuje špatná průchodnost tepen, zejména ateroskleróza. Hrozí nejen jejich ucpání, ale i vznik krevních sraženin. 

Rizikové faktory jsou vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, cukrovka nebo kouření. Rizikoví jsou zejména lidé s nadváhou. Choroba se projevuje bolestí v lýtku a stehně, ztrátou ochlupení, chladem v končetinách. V posledním stádiu začne tkáň odumírat, objeví se sněť, vředy a je potřeba přistoupit k amputaci.

Jak to řešit?

Lékař zvolí vhodný druh terapie pro obnovu průchodnosti tepen. Někdy je potřeba chirurgický zákrok jako například rekonstrukce tepen. Důležité je odstranit rizikové faktory a dodržovat přísná hygienická pravidla. K tomu patří i obuv z nepromokavých materiálů, která poskytuje dostatek pohodlí, dokonale padne a nikde netlačí. Nohy udržujte v suchu a v teple.

Žilní trombóza

Žilní trombózu rozlišujeme povrchovou a hlubokou. Zatímco povrchová není životu nebezpečná, u hluboké je na místě lékařský zásah. Při žilní trombóze vzniká krevní sraženina. Ta způsobuje embolii, během které se ucpe tepna vyživující srdce nebo plíce. 

Projevuje se ztrátou vědomí, dušností, bolestí na hrudi a otokem. Mezi rizikové faktory patří nedostatek pohybu a sedavé zaměstnání, dlouhodobé sezení, užívání hormonální antikoncepce, těhotenství, obezita, kouření a krevní onemocnění.

Jak to řešit?

Lékař předepíše léky na ředění krve. Klíčová je prevence, především zdravý životní styl. Na dlouhé cesty nebo dlouhodobé sezení je vhodné nosit kompresní punčochy. Vyhýbejte se botám, které nohu škrtí a zhoršují krevní oběh.

Kuří oko na noze

Kuří oko na noze je bolestivý kožní útvar, který vzniká kvůli dlouhodobému tlaku na kůži. To znamená, že na vině je zejména nesprávná obuv. Nejčastěji na něj trpí lidé, které nosí úzké nebo špičaté boty. Kuří oko bolí proto, že tlačí na kost. Tvoří se na prstech nohou, na patách, ale i mezi prsty.

Jak to řešit?

Neodstraňujte ho násilím, vyhledejte odborníka. Pomohou náplastí na kuří oka, speciální masti a obklady na změkčení výrůstku. Preventivně odstraňujte zatvrdlou kůži na nohách, choďte na pedikúru. Nenoste těsné boty. Pořiďte si kvalitní obuv, která ne dostatečně prostorná a prsty nijak netlačí.

Další podrobnosti naleznete v článku, jak na kuří oko.

Propadlá klenba nohy

Propadlá klenba nohy ohrožuje snad každého moderní člověk. Jde o deformitu, kdy klesne příčná nebo podélná nožní klenba, případně kdy klesnou obě současně. 

Jak to řešit?

Léčbu stanoví ortoped. Jelikož je včasný zásah klíčový, s návštěvou lékaře neotálejte.

Pokud chcete získat více informací, najdete v tomto článku.

 

Zdroje: